Mezonetový byt v podkroví novostavby vo Vysokých Tatrách, Slovensko.

O tomto projekte

02-12/2016 – projekt + realizácia

vstupné zádverie

schodisková hala so vstupom

schodisková hala so vstupom

schodisková hala so vstupom

obytná kuchyňa a schodisková hala so vstupom

obytná kuchyňa

obytná kuchyňa

obytná kuchyňa

obývacia izba s jedálenskym stolom

obývacia izba s jedálenskym stolom

detská izba

detská izba

detská izba

detská izba

detská izba

detská izba

dolná spálňa – pre hostí

dolná spálňa – pre hostí

dolná spálňa – pre hostí

dolná spálňa – pre hostí

horná spálňa

horná spálňa

horná spálňa

dolná kúpelňa

dolná kúpelňa

dolná kúpelňa

dolná kúpelňa

dolné WC

horná kúpelňa

horná kúpelňa

horná kúpelňa

horná kúpelňa

detail maľovaných umývadiel v hornej kúpelni

balkón

detail čalúneného botníka pred bytom

detail čalúnenej lavice v kuchyni

detail obkladu pod oknami v spálni

detail pníka vo vstupe

Mezonetový byt s výhľadmi na krásne štíty hôr sa nachádza pod strechou bytovky v srdci Vysokých Tatier. Jeho celková úžitková plocha 135,6 m2 ponúka majiteľom veľkorysé možnosti ako na spoločenský život, tak i na súkromie. Dispozične je riešený ako 4-izbový byt + 2 kúpelne, 1 wc a kuchyňa.

Majitelia mali od začiatku záujem spojiť prírodné materiály a elegantný štýl. Vybúranie všetkých dverných otvorov a ich zväčšenie na jednotnú výšku 2,58m bolo hlavnou  prioritou.

Byt bol pôvodne riešený s predelením hornej spálne priečkou tak, že sa vstupovalo cez plánovaný šatník. Ten sa majitelia rozhodli zrušiť a priečku vybúrať, aby sa spálňa zväčšila a presvetlila denným svetlom až ku koncu miestnosti. Kvôli svetlu sme sa rozhodli zväčšiť aj dverný otvor do spálne na dvojkrídlový s výplňou z matného skla. Pôvodný byt mal aj veľkú plochu galérie, čo sme sa rozhodli stavebne využiť v prospech hornej kúpelne. V kuchyni, kúpelniach a hornej spálni sme premiestnili rozvody vody aj elektra tak, aby vyhovovali novému návrhu dispozície teraz aj v budúcnosti. Dispozícia už počítala aj so schovanými zástrčkami v skrinkách v kúpelniach, so zabudovanými spotrebičmi (práčka, umývačka, chladnička), s pripojením na projektor nad posteľou v hornej spálni v budúcnosti, aj s prípadným budúcim pripojením infrasauny namiesto skladu za hornou kúpeľňou.

V byte je súvislá masívna dubová podlaha vo všetkých obytných miestnostiach, v kuchyni a chodbách. Predsieň je vydláždená ornamentom pripomínajúcim koberec tak, ako sa to v Tatrách zvyklo objavovať už v minulosti. Kúpelne sú jednodné v prevedení podlahy z prírodného kameňa.

Dolná kúpelňa a wc odzrkadľujú majiteľov zmysel pre vtip a umenie a použitie Fornasettiho kresieb na obklade i v obraze. Horná kúpelňa je v romantickejšom prevedení s ornamentálnou štruktúrou na tehličkovom obklade. Kuchyňa si tiež zaslúžila špecifický obklad v tvare čokoládových tabuliek.

Všetok nábytok v interiéri je navrhnutý ateliérom AGAD a vyrobený firmou Miberas na mieru ako atyp. Kuchyňa s obývačkou je kombináciou trvácnych bielych MDF dosiek a masívu. Dominantný je konferenčný stolík z klátov a skla. V kuchyni je čalúnená lavica, ktorá má pôvod v slovenskom interiéri ako náhrada divánu alebo miesta odpočinku na peci. Nábytky a ich všetky časti v hosťovskej izbe a detskej izbe sú z moreného smreku s rôznym farebným povrchom, kde každý kúsok je špeciálny do posledného detailu, napr. úchytka v medenom dizajne listu. Detskú izbu dopĺňa ručne maľovaný dekor trávy samotnými architektkami. Horná spálňa je kombinácou lesklej DTD a moreného masívu. Dominuje v nej posteľ s kombinovane vloženým smrekovým drevom na vysokom čele. Halu dopĺňa schodisko s odľahčeným zábradlím s masívnym madlom pre pohodlný úchop. Pod schodami je súvislý šatník v prevedení ako kuchyňa. Svietidlá boli vyberané s citom pre detail do každej miestnosti. A najvačšou srdcovkou majiteľov aj architektky je galerijne nasvietená tapeta s vyobrazením Tatranskej magistrály spoločne s dvoma povrchovo upravenými pníkmi na sedenie v predsieni bytu.

Celková úžitková plocha: 135,6 m2

 

Autor: Denisa Ďurica, Ján Ďurica,

Hlavná spolupráca: Martina Repová

Doplnková spolupráca: Adriana Krafčíková, Peter Baláži, Jana Šulová

Foto: Denisa Ďurica, Zuzana Petríková

 

Kategória:
INTERIÉR, KOMPLET BYTY