Prístrešok pri kaplnke – Vyšné Hágy

O tomto projekte

02 / 2019

Vrámci verejného neziskového projektu Mestské zásahy Vysoké Tatry sme sa zapojili s našim návrhom.

Prístrešok pri kaplnke

Kúpeľný areál Vyšné Hágy

V kúpeľnom areáli Vyšné Hágy je jedinečné miesto, kam si pacienti, ale aj ich rodina, radi vyjdu na prechádzku, ktorá je často jedna z prvých po ťažkých zákrokoch. Miesto exteriérovej kaplnky je situované vo svahu a pre sediaceho návštevníka je to jedinečný zážitok, pretože jeho pohľad je nasmerovaný na štíty Vysokých Tatier a nebo nad nimi. Za chrbtom má miernu rovinku a necíti klesajúci terén, pretože kaplnku obkolesuje vysoká zeleň.

Toto spirutuálne miesto by si zaslúžilo dve vylepšenia. Prestrešenie v prípade slabšieho dažďa a mrholenia, ktorý neprekáža pri krátkej prechádzke a skvalitnenie prístupu.

Navrhla som jednoduchý drevený prístrešok, ktorý pri prvom pohľade, keď sa vynoríte z lesíka a pred vami sa otvorí priestranstvo s kaplnkou, navodzuje dojem, že pred vami stojí skupinka ihličnatých stromov. Pri pohľade spoza prístrešku sa však architektúra prístrešku mení zo stromov na vrcholky hôr. Aby konštrukcia pôsobila ešte viac ako horské štíty, tak klieštiny sú otočné pod dvoma uhlami tak, aby sa rozihrala scéna s rôznymi výškami trojuholníkov. Hlavnú konštrukciu dopĺňajú drevené doštičky, ktoré sú vyspádované tak, aby z nich voda samospádom stiekla od vrchu až nadol postupným kvapkaním z jedného na druhý. Celá konštrukcia je navrhnutá tak, aby bolo možné cez ňu vidieť všetkými smermi a aby nenarúšala toto silne duchovné miesto čistej krásy prírody, ale aby ho dopĺňala v maximálnej možnej miere. V prístrešku je umiestnený jednoduchý drevený mobiliár na sedenie v rôznych výškach a dĺžkach. Samotný prístrešok má základňu s rozmerom 2,62 x 7,26 m a celkovú výšku 10,515m.

Pre zlepšenie prístupu ku kaplnke by postačovalo chodníček vysypať štrkom, aby v prípade mokrého terénu a blata nehrozil pád pri pošmyknutí sa.

 

Autor: Denisa Ďurica

Kategória:
ARCHITEKTÚRA, SAKRÁLNA ARCHITEKTÚRA